Domaša je naplnená! Ľudia sa teraz boja opačného problému

  • PDF
Užívateľské hodnotenie: / 10
NajhoršíNajlepší 

Prevzaté z denníka Nový čas:  Vodná nádrž sa totiž naplnila vodou a je znova atraktívna. Kým pred dva a pol mesiacmi v nej voda siahala len do polovice objemu, teraz je už na takmer deväťdesiatich percentách, čo je dobrá správa pre rekreantov aj podnikateľov.„Domaša bez vody, to je ako pivo bez peny. Sme radi, že sa nádrž poriadne naplnila, lebo v lete sa chce kúpať každý a ešte nedávno to nevyzeralo optimisticky,“ zhodli sa Zuzana aj jej poľský priateľ Maciej (21), ktorému sa na východe Slovenska veľmi páči.


Zuzana a Maciej sa tešia, že voda stúplaDomaša Dobrá - marec 2014Domaša Dobrá - jún 2014Ľudia spätí s vodnou nádržou teraz dokonca vravia, že je vody až priveľa. „Na kúpanie by bolo ideálne, keby hladina klesla aspoň o meter. Bolo by viac miesta na opaľovanie. Ale keď si mám vybrať, či má byť vody veľa, alebo len minimum, tak si pochopiteľne vyberiem tú druhú možnosť,“ pripomína vodná záchranárka Lenka Peláková(22).


Podľa prednostu Obvodného úradu životného prostredia v Prešove, Miroslava Benka, je jednou stránkou veci, že zapršalo, ale naplneniu nádrže pomohli aj ľudia. „Ešte v minulom roku sme začali vypúšťať menej vody a to bolo veľmi dôležité,“ pripomenul.


Hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku, Ľuboš Krno, uviedol, že teraz sa situácia dokonca otočila a z Domaše odchádza viac vody, ako do nej priteká. „Nádrž je naplnená na 86%. Znamená to, že výška hladiny je 160,51 nad morom. Pre rekreáciu by bolo ideálne, ak by  klesla na na 159,5 m nad morom.


Starosta Bžian, Miroslav Fečko, pod ktorého patria dve rekreačné strediská prognózuje, že sezóna bude úspešná. „Už teraz vidím, že do augusta voda neopadne a rekreanti sa k nám budú hrnúť,“ uzavrel.

Cykloturistika

Rybolov

Vodné športy

uvod3