Známy režisér točí dokumentárny film o zatopenej obci Dobrá nad Ondavou

  • PDF
Užívateľské hodnotenie: / 0
NajhoršíNajlepší 

Článok obsahuje FOTOREPORTÁŽ z natáčania. V týchto dňoch sa na Domaši natáča dokumentárny film, ktorý má byť spomienkou na zatopenú obec Dobrá nad Ondavou. Verejnosť uvidí autentické výpovede ľudí, ktorí museli navždy opustiť svoje domovy pri výstavbe vodnej nádrže Veľká Domaša.


 

Ako vznikla myšlienka natočiť dokument o Dobrej? 

Denník SME uverejnil v lete na svojich internetových stránkach promo video WE LOVE DOMAŠA, ktoré sa natáčalo na Domaši pred rokom. Video si všimol známy Slovenský režisér Pavol Pekarčík. Veľmi ho zaujala téma zatopených obcí, ktoré zanikli pri výstavbe vodného diela Veľká Domaša.  


Takto vznikla myšlienka natočiť dokument o obciach na Domaši, ktoré zaliala voda. Zistil, že od výstavby Domaše sa takýto projekt neuskutočnil a pamätníci pomaly vymierajú. Paľo sa ujal témy v poslednej chvíli. 


Kto je režisérom? 

Režisérom pamätí je Pavol Pekarčík, ktorý stojí aj za úspešným dokumentárnym filmo "Zmatoví teroristi", ktorý získal tento rok aj prestížne ocenenie divákov na medzinárodnom filmovom festivale v Berlíne - Berlinale. Sfilmoval  neúspešný teroristický útok na vtedajšieho komunistického prezidenta Gustava Husáka. 


Na obrázku vpravo: režisér Pavol Pekarčík spovedá Máriu Fečkovičovú 


 


O čom bude dokumentárny film? 

Pôjde o pamiatku na najväčšiu zatopenú obec Dobrá nad Ondavou, ktorá navždy spočinula pod hladinou vodnej nádrže Domaša. 

 

Verejnosť uvidí autentické svedecké výpovede ľudí, ktorí museli navždy opustiť svoje domovy.

 

Dokument bude popretkávaný dávno zabudnutými zažitkami a spomienkami, ktoré navždy zaliala voda. Žijúci rodáci prvý krát verejne a kvôli vysokému veku možno aj naposledy porozprávajú svoje príbehy z dna vodnej nádrže.

 

Aký bol život v ich rodnej obci?  Ako sa rozhodlo o výstavbe nádrže? Ako prežívali svoj posledný deň pred odchodom z domu? Ako sledovali zatápanie svojich domovov?  Ako začínali svoj nový život? Ako vidia Domašu dnes? 

 

A ako to vyzeralo, keď sa stretli po viacerých rokoch práve na mieste ich rodnej obce? 

 

Okrem iného verejnosť uvidí aj archívne fotografie z dna vodnej nádrže Domaša, ktoré doteraz ležali v domácich archívoch rodákov a ktoré nikto, okrem ich rodín nevidel.


Podarilo sa získať aj autentické dobové videá z výstavby a búrania zatopených dedín. 

 

Zaujímavým momentom z natáčania bolo, keď rodáci na vodnej hladine hľadali miesta, kde sa nachádzal kedysi ich rodný dom, ovocný sad, kostol, či základná škola. 


Rodáci zanechali aj odkaz pre budúce gegerácie a hlavne mládež. Čo je predmetom odkazu budúcim generáciám, to už neprezradíme a na to si musíte počkať až do odvysielania premiéry.  

 

Kde uvidíte dokument? 

Dokumentárny film bude odvysielaný v Slovenskej televízii. O termíne premiéry vás budeme informovať aj na našich stránkach. 


FOTOREPORTÁŽ Z FILMOVANIA


 Na obrázku zľava: 


Ján Baník, Jozef Baník, režisér Pavol Pekarčík, Mária Fečkovičová, Anna Slivková


 


na obrázku: K rodákom pribudol Aladár Šalata, autor knihy

 

Dobrá, jej vznik a zánik pri dobovej fotografiii.

 

Spoločne hľadajú miesta, kde sa kedysi nachádzali ich rodné domy. Na obrázku: 

Dobrá pred zatopením. Fotené z miesta, kde sa po rokoch  stretli rodáci. Na obrázku: 

Expedícia rodákov loďou nad miesto, kde bol kedysi kostolDobová fotografia obce Dobrá nad OndavouNostalgická spomienka nad svojou rodnou obcou, ktorá skončila pod vodou


 


Mária Fečkovičová rozpráva svoje zážitky z obce

Jedna z posledných fotografií Dobrej tesne pred zatopením. Ostal už iba kostol. Stretnutie po dlhých rokoch bolo plné emócií
 


O historky z dna vodnej nádrže núdza v dokumente určite nebude


Cykloturistika

Rybolov

Vodné športy

uvod3