Windsurfing

Scenéria okolia radí Veľkú Domašu k najkrajším kútom Slovenska. Nádrž je umiestnená medzi kopcami a vietor tam nie vždy fúka tak, ako by si surfisti priali. Voda je veľmi čistá, modrozelená. Všetky miesta, odkiaľ sa dá štartovať, sú dostupné autom a v každom stredisku je minimálne jedno zariadenie, kde sa dá zaobstarať občerstvenie. Ak nie je nádrž plná, môžu nastať problémy s rybármi. Pri svojej činnosti sa dostávajú aj medzi surfistov a potom sa môže stať, že im títo ťahajú rybárske lanká. Netreba však hádzať všetkých do jedného vreca, s mnohými sa dá v pohode dohodnúť. Surfisti poznajú a využívajú na Veľkej Domaši viacero stredísk vhodných na surfovanie – Krym, Nová Kelča, Valkov, Dobrá, Eva a Zelená lagúna.
Polostrov Krym je z pohľadu vetra najlepší, fúka severný, severozápadný, severovýchodný alebo južný vietor a fúka aj na brehu. Vodná plocha je trochu užšia, ale dá sa ísť smerom k Eve. Zriedkavo môže byť problém so štartom zo zátoky, pretože chvíľami sa nechytá žiadny vietor. Pri štarte z kempu treba zvýšiť pozornosť ohľadom rybárov alebo točiaceho sa vetra hlavne v úseku medzi Krymom a súkromnou plážou na konci Novej Kelče. Napriek tomu Krym je asi absolútna jednotka na Domaši. Výhodou je vstup do vody, pretože vietor fúka aj na brehu, keďže sa jedná o polostrov. Prístup je úplne bez problémov, je to hneď pri ceste. Surfistov je plný kemp, takže keď nefúka, je sa s kým poradiť a pokiaľ fúka, môžete sa od lepších borcov učiť nové kúsky.

Výborný surfing je na konci strediska Nová Kelča, kde sa nachádza súkromná pláž. Štart je trošku slalomový, treba vykľučkovať medzi jachtou a dvoma záchrannými člnmi a prípadne aj pomedzi ľuďmi na loďkách a vodných bicykloch. Potom odporúčame prejsť do tzv.„Úžiny“, najužšieho miesta na priehrade. Nachádza sa medzi bývalým valkovským mólom a protiľahlým kelčianským brehom. Využiteľná šírka vody je cca 300 m. Toto miesto výborne funguje pri severnom, severovýchodnom a severozápadnom vetre. Vtedy tu vzniká krásny dýzový efekt pri ktorom tu rovnomerne fúka o 3 až 5 metrov viac ako inde. Vstup do vody, keď je nádrž plná, je po kamenistom brehu. Ak je vody menej, do vody sa vchádza po bahne, ktoré je miestami až po kolena hlboké. Ak by nefúkal vietor, je tu k dispozícii zopár malých krčmičiek, večer funguje diskotéka v motoreste na odbočke do strediska. Ak potrebujete nejaké jedlo, potraviny sú v obci Nová Kelča, ktorá je vlastne prepojená s rekreačným strediskom. Príjazd je opäť bezproblémový. V rekreačnom stredisku Nová Kelča sú 2 výborne vybavené požičovne surfov.

Valkov - najlepšie sa surfuje v spomínanej „Úžine“, ideálny je severný vietor. Stredisko je plné života hlavne v letnej sezóne, ani rybárov tam nie je až tak veľa. Pre Tíšavu platí to isté. Príjazd je bezproblémový, bežná asfaltka. Čo sa týka zariadení, je tu mnoho krčmičiek a podobných podnikov. Vstup do vody, ak je nádrž v plnom stave, je bezproblémový. Pri zníženej hladine treba prekonať nepríjemnosti s bahnom. Ak je vody extrémne málo, tak si medzi Valkovom a Hotelom Pláž (bývalé CKM), asi 30 metrov od brehu dávajte pozor, pretože sa tam nachádzajú skaly, na čom by ste mohli kvalitne utrhnúť ostrohu.

Pobrežie Dobrej je väčšinou obsadené súkromnými chatami a plážový štart je ideálny, pretože keď už fúka, je to cítiť aj pri brehu. Najstabilnejší je severný alebo severozápadný, väčšinou však fúka južný, juhovýchodný vietor. Niekedy je tu dosť málo miesta, ale keď sa dostanete zo zátoky von na otvorené priestranstvo, tam už surfovanie stojí za to! Kvalitné surfovanie je aj na Eve. Leží oproti Dobrej, je prístupná autom až k vode, avšak štart zo zátoky pri Magic Bare je problematický. Trochu ďalej smerom na Moniku je WS centrum, odkiaľ je štart úplne v pohode. Klasický problém s rybármi je najmä na Eve cítiť najviac.

Dobre sa surfuje aj na Zelenej lagúne. Je to chatová oblasť medzi Poľanami a Dobrou. Jedná sa o najväčšiu otvorenú plochu na Domaši, kde sa v prípade južného vetra, teda smerom od hrádze, môžete „vysurfovať“ do sýtosti.